13 stycznia 2022 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy nakazujące zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym wyłącznie na podstawie informacji organu o popełnieniu wykroczenia, są niezgodne z Konstytucją RP.
Czy to oznacza, że przepisy o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości przestają obowiązywać?
Nie. Jednak w sytuacji, gdy dojdzie do zatrzymania przez Policję z tego powodu, masz prawo odmówić przyjęcia mandatu i w postępowaniu przed Sądem udowadniać, że nie przekroczyłeś prędkości. Możesz kwestionować prawidłowość działania urządzenia pomiarowego, jego sprawność, sposób przeprowadzenia pomiaru – szczególnie na tę okoliczność możesz domagać się przeprowadzenia przesłuchania funkcjonariusza Policji.
Najważniejsze – bez prawomocnego wyroku Starosta nie będzie mógł wydać decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy, chyba, że sam wcześniej przyjmiesz mandat.
A co w sytuacji, gdy Policji skierowała już dokumenty do Starostwa z wnioskiem o wydanie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy?
Postępowanie takie należy zawiesić do czasu prawomocnego wyroku.
Uwaga! Nawet jeśli postępowanie już się zakończyło (zakaz jest aktywny albo już się skończył) możesz domagać się wznowienia postępowania i odszkodowania.
Jeśli znalazłeś się w podobnej sytuacji lub masz pytania, zapraszam do bezpłatnej konsultacji!
adw. Edyta Chmura-Szczecińska