SDE – 5 najczęstszych błędów

Adwokat Wrocław Edyta Chmura-Szczecińska

Popularna „bransoleta” czy „SDE” to rozwiązanie, które umożliwia odbycie kary pozbawienia wolności nie w pełnej izolacji (w warunkach Zakładu Karnego), ale w warunkach wolnościowych. Kluczowe są przede wszystkim granice orzeczonej kary (lub suma niepołączonych kar), które nie mogą przekroczyć 1 roku i 6 miesięcy oraz od 1 stycznia 2023 r. – mniej niż 3 lata, jeśli do odbycia pozostało nie więcej niż 6 miesięcy kary.

Wykonywanie kary pozbawienia wolności w SDE pozwala przede wszystkim na kontynuowanie dotychczasowego życia, w tym zatrudnienia lub nauki, a także na spędzaniu czasu poza miejscem zamieszkania.

Należy mieć jednak na uwadze najważniejsze – Sąd nigdy nie orzeka w wyroku, że skazany karę pozbawienia wolności ma odbywać w systemie dozoru elektronicznego.

Poniżej lista 5 najczęściej popełnianych błędów przy ubieganiu się o dozór elektroniczny. Ponadto, jeśli wynajmujesz mieszkanie – zdobądź zgodę pisemną właściciela.

  1. Czekanie na tzw. „bilet” – bo może Sąd zapomni albo przyśle go za pół. 
    Podstawowy błąd, który popełniany jest niestety – zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby, które w Sądzie reprezentowały się same. Owszem, może być tak, że wezwanie do odbycia kary faktycznie przyjdzie po kilku miesiącach od ogłoszenia wyroku. Jednak wtedy może być już za późno na złożenie wniosku o SDE przed planowanym osadzeniem w ZK. Finalnie, można taki wniosek złożyć będąc już osadzonym, lepiej jednak okres oczekiwania na wyznaczenie posiedzenia spędzić na wolności niż w ZK.
  2. Złożenie wniosku o SDE bez wniosku o wstrzymanie wykonania kary.
    Złożenie wniosku o SDE nie wstrzymuje wykonania kary – sąd może jednak wstrzymać wykonanie kary pozbawienia wolności do czasu rozpoznania wniosku o SDE. Wtedy spokojnie czekasz na wyznaczenie posiedzenia, bez obaw, że wcześniej upomni się o Twoje stawiennictwo Zakład Karny. 
  3. Zwrot z uwagi na braki formalne pisma.
    Co do zasady, posiedzenie w przedmiocie SDE odbywa się w ciągu 30 dni od daty wpływu wniosku do Sądu. Okres ten może się jednak przedłużyć, jeśli nie dołączysz do wniosku oświadczenia wszystkich pełnoletnich domowników o wyrażeniu zgody na odbywanie przez Ciebie kary w systemie dozoru elektronicznego – w oryginale! Ponadto, jeśli wynajmujesz mieszkanie – zdobądź zgodę pisemną właściciela.
  4. Brak dowodów, czyli wniosek bez załączników.
    Nawet najstaranniej napisany wniosek nie ma większych szans na powodzenie, jeśli nie dołączysz dowodów na poparcie swoich twierdzeń. Przykładowo – pracujesz – załącz zaświadczenie o zatrudnieniu lub umowę o pracę (lub cywilnoprawną – np. zlecenie). Nie pracujesz, ale masz szanse na podjęcie pracy, jeśli tylko pozostajesz na wolności? Dołącz do wniosku promesę zatrudnienia. Studiujesz, uczysz się? Załącz odpowiednie zaświadczenia ze szkoły lub uczelni. Nie czekaj, aż Sąd sam się o to upomni – przyspiesz rozpoznanie swojej sprawy i załatw ją skutecznie.
  5. Nieodbieranie telefonów lub podanie numeru telefonu, pod którym nie jesteś osiągalny.
    Banalne, ale niestety bardzo częste. We wniosku o SDE musisz podać swój numer kontaktowy. Jeśli tego nie zrobisz, podmiot dozorujący nie będzie miał jak się z Tobą skontaktować, aby przeprowadzić pomiary i w konsekwencji wniosek zostanie pozostawiony bez rozpoznania. Pamiętaj, aby podać aktualny numer i bądź dyspozycyjny.

Potrzebujesz pomocy w sporządzeniu wniosku o SDE albo wsparcia w czasie posiedzenia? 
A może Sąd odmówił dozoru? Nie zwlekaj – skontaktuj się ze mną.

adw. Edyta Chmura-Szczecińska


Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz wiedzieć więcej o SDE? Kliknij tutaj!

Zajrzyj też na nasz profil Facebook.

Leave a Reply