Warunkowe przedterminowe zwolnienie z SDE – czy jest możliwe?

  • Start
  • Prawo karne
  • Warunkowe przedterminowe zwolnienie z SDE – czy jest możliwe?
Adwokat Wrocław Edyta Chmura-Szczecińska

Warunkowe przedterminowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności jest wyjątkiem od zasady odbycia kary w całości. Dobrodziejstwo polegające na odstąpieniu od tej zasady jest zatem wyjątkiem, a skazani, przebywając w Zakładzie Karnym, miesiącami przygotowują się do tzw. „wokandy”, angażując się w zajęcia, terapie czy wykonując prace nieodpłatne na terenie ZK. Nie jest przecież tajemnicą, że często kluczowe znaczenie ma opinia Dyrektora ZK, a „dobrym sprawowaniem” okres kary można skrócić nawet o połowę. 

Jak warunkowe zwolnienie ma się do odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego? Skazany nie przebywa przecież w ZK, a własnym mieszkaniu…

Najważniejsze – to jest jak najbardziej możliwe! 

Po pierwsze, wniosek należy złożyć do Sądu Penitencjarnego, w którego okręgu skazany ma miejsce stałego pobytu. Opłata od wniosku – 45 zł.

Po drugie, należy wskazać, że skazany odbył już wymagany okres kary do ubiegania się o WPZ (zwykle ½ kary). 

Po trzecie, tak jak skazany odbywający karę pozbawienia wolności w warunkach zakładu karnego, tak skazany odbywający karę w SDE – musi wykazać przed Sądem, że spełnił warunki z art. 77 §1 k.k. – czyli: wobec skazanego można formułować tzw. pozytywną prognozę kryminologiczną. Innymi słowy, skazany musi przekonać Sąd, że resocjalizacyjny cel kary został osiągnięty, nie powróci on na drogę przestępstwa, a w czasie odbywania kary zrozumiał swój błąd i odtąd będzie wiódł życie zgodne z prawem. 

Jak to udowodnić?

Z analizy orzecznictwa Sądu w tym zakresie wynika, że za udzieleniem warunkowego przedterminowego zwolnienia z reszty kary odbywanej w SDE przemawia najbardziej:

  1. niepopełnienie nowego przestępstwa w czasie odbywania kary w SDE;
  2. pozytywny wynik wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez kuratora sądowego;
  3. podjęcie zatrudnienia bądź nauki;
  4. stosowanie się do harmonogramu SDE;
  5. utrzymywanie stałego kontaktu z kuratorem;
  6. spłata zobowiązań pieniężnych, jeśli takie były orzeczone (grzywna, obowiązek naprawienia szkody) – pamiętaj o załączeniu do wniosków potwierdzeń przelewów!

Uwaga! Udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia nie jest dopuszczalne wobec skazanego, który odbywa w tym systemie zastępczą karę pozbawienia wolności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Orzeczenie Sądu w zakresie udzielenia warunkowego zwolnienia z reszty kary, odbywanej w SDE, nie różni się w znaczący sposób od standardowego postanowienia o udzieleniu warunkowego zwolnienia – Sąd wyznacza okres próby, a w tym okresie może oddać skazanego pod dozór kuratora, nakazać mu podjęcie pracy zarobkowej bądź zobowiązać do pozostania na terenie Polski. 

Szukasz pomocy? Masz pytania? Zapraszam do konsultacji – online, tel., osobiście.

adw. Edyta Chmura-Szczecińska

 

Leave a Reply